کاردرمانی در منزل کودکان فلج مغزی

فیزیوتراپی در منزل، راهی موثر برای بهبود حرکت و عملکرد بدنی و رهایی از دردها است. با برنامه‌های درمانی شخصی‌سازی شده، ما به شما کمک می‌کنیم تا قوای عضلاتی خود را تقویت کرده و به ایمنی و استقرار در حرکت‌های روزانه برسید. با ما تماس بگیرید تا به شما در راه بهبود کمک کنیم.

مشکلات بلع پس از سکته مغزی

فهرست مطالب

بیماری پارکینسون (PD)، یک اختلال دژنراتیو مزمن سیستم عصبی مرکزی است که هم سیستم حرکتی و هم سیستم های غیرحرکتی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. علائم معمولاً به آرامی و تدریجی ظاهر می‌شوند و با پیشرفت بیماری، علائم غیرحرکتی شایع‌تر می‌شوند. علائم اولیه لرزش، سفتی عضلات، کندی حرکت و مشکل در راه رفتن است. همچنین ممکن است مشکلاتی در شناخت، رفتار، خواب و سیستم‌های حسی ایجاد شود. زوال عقل بیماری پارکینسون در مراحل پیشرفته شایع است.

علائم حرکتی این بیماری ناشی از مرگ سلول‌های عصبی در ماده سیاه مغز است، ناحیه‌ای از مغز میانی که دوپامین را به گانگلیون‌های پایه تامین می‌کند. علت این مرگ سلولی به درستی شناخته نشده است، اما شامل تجمع پروتئین آلفا سینوکلئین در درون نورون‌ها است. عوامل مؤثر در بروز بیماری پارکینسون شامل ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی است. افرادی که یکی از اعضای خانواده مبتلا به این بیماری را دارند در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این بیماری قرار دارند و ژن‌های خاصی به عنوان عوامل خطر ارثی شناخته می‌شوند. خطرات زیست محیطی شامل قرار گرفتن در معرض آفت کش ها و آسیب های قبلی به سر است. سابقه قرار گرفتن در معرض تری کلرواتیلن نیز مشکوک است.

علائم پارکینسون

علائم حرکتی پارکینسون نمایان‌ترین و قابل تشخیص‌ترین علائم این بیماری است و شامل لرزش، برادی‌کینزی (آهسته حرکت)، سفتی عضلات، و اختلال/خم شدن هنگام راه رفتن است. همچنین ممکن است علائم غیرحرکتی، از جمله اختلال عملکرد اتونومیک (ناتوانی بدن)، مشکلات عصبی روانی (تغییرات خلقی، شناختی، رفتاری یا فکری)، و مشکلات حسی (به ویژه تغییر حس بویایی) و مشکلات خواب نیز وجود داشته باشد. افراد مبتلا به بیماری پارکینسون ممکن است علائم غیرحرکتی داشته باشند که قبل از شروع علائم حرکتی نمایان شوند، از جمله یبوست، آنوسمی (ناتوانی در بویایی) و اختلالات رفتاری وجود دارد. عموماً علائمی مانند زوال عقل، روان پریشی و زمین خوردن‌های شدیدتر، دیرتر رخ می‌دهد.

شیوع دیسفاژی در پارکینسون تا 82 درصد تخمین زده می‌شود، که در تمام مراحل بیماری گزارش شده است. عوارض ناشی از دیسفاژی شامل کم آبی بدن، سوء تغذیه، کاهش وزن و پنومونی آسپیراسیون است. ذات الریه شایع ترین علت بستری شدن در بیمارستان و علت اصلی مرگ در افراد مبتلا به پارکینسون است.

علل و عوامل خطر پارکینسون

علائم حرکتی پارکینسون به دلیل مرگ نورون‌های دوپامینرژیک در ناحیه مغزی ماده سیاه است که منجر به کمبود دوپامین می‌شود. سن مهم‌ترین عامل خطر است. عوامل محیطی که اغلب تکرار می‌شود،مانند افراد در معرض آفت کش‌ها و سیگار است. تحقیقات نشان می‌دهد که پارکینسون ناشی از تعامل پیچیده بین عوامل ژنتیکی و محیطی است. فقط تعداد کمی از موارد را می‌توان صرفاً به دلایل ژنتیکی نسبت داد.

تشخیص پارکینسون

ارزیابی اولیه پزشک معمولاً بر اساس سابقه پزشکی و معاینه عصبی است. آنها علائم حرکتی (برادی‌کینزی، لرزش استراحت و غیره) را با استفاده از معیارهای تشخیصی بالینی ارزیابی می‌کنند. سیر بالینی بیماری در طول زمان ممکن است از پارکینسون متفاوت باشد، که مستلزم آن است که ارائه به طور دوره‌ای برای تأیید صحت تشخیص بررسی شود.

علل متعددی می‌تواند برای پارکینسونیسم یا بیماری هایی که شبیه به هم هستند رخ دهد. سکته مغزی، برخی داروها و سموم می توانند باعث “پارکینسونیسم ثانویه” شوند و باید در طول ویزیت بررسی شوند. سندرم های پارکینسون پلاس، مانند فلج فوق هسته ای پیشرونده و آتروفی سیستم چندگانه، باید به طور مناسب در نظر گرفته شوند و برای شروع درمان متفاوت و پیشرفت بیماری رد شوند (داروهای ضد پارکینسون معمولاً در کنترل علائم در سندرم های پارکینسون پلاس کمتر موثر هستند). نرخ پیشرفت سریع‌تر، اختلال عملکرد شناختی اولیه یا بی‌ثباتی وضعیتی، لرزش کم، یا تقارن در شروع ممکن است نشان‌دهنده بیماری پارکینسون پلاس به جای خود پارکینسون باشد.

پیشگیری از پارکینسون

  • ورزش در میانسالی خطر ابتلا به پارکینسون را در مراحل بعدی زندگی کاهش می‌دهد. مطالعات کاهش 34 درصدی خطر بیماری پارکینسون را در بین افرادی که فعالیت بدنی متوسط تا شدید انجام می‌دهند، نشان داده است.
  • کافئین نقش محافظت کننده بر سلول‌های عصبی دارد و مصرف به اندازه آن می‌تواند خطر ابتلا به پارکینسون را کاهش دهد.
  • آنتی اکسیدان هایی مانند ویتامین C و E برای محافظت در برابر این بیماری پیشنهاد شده است.

درمان پارکینسون

با اینکه پارکینسون درمان قطعی ندارد اما از داروهایی مثل لودوپا یا مادوپار، آمانتادین، بی‌پریدن و سلژیلین برای درمان آن استفاده می‌شود. تا زمانی که بیمار داروهای درمانی را مصرف می‌کند علائمش کنترل می‌شوند ولی در صورت قطع داروها علائم گاهی با شدت بیشتری برمی‌گردند. گاه فوق متخصص مغز و اعصاب از جراحی نیز برای درمان پارکینسون استفاده می کنند. نقش کاردرمانی و فیزیوتراپی را نباید در بهبود عملکرد افراد مبتلا به پارکینسون نادیده گرفت. این اشخاص به مرور زمان در اثر سفتی عضلات و لرزش اندام‌ها به کارگیری از اندام‌هایشان را رها کرده و خانه نشین می‌شوند اما با دروه‌های مداوم و طولانی کاردرمانی و فیزیوتراپی می‌توان توانایی‌های از دست رفتة بیماران مبتلا به پارکینسون را به آن‌ها برگرداند.

توانبخشی پارکینسون

برنامه‌های توانبخشی برای افراد مبتلا به پارکینسون توصیه می‌شود. شواهد نشان می‌دهد که مشکلات گفتاری یا حرکتی می‌تواند با توانبخشی بهبود یابد. ورزش منظم به همراه فیزیوتراپی و کاردرمانی می‌تواند برای حفظ و بهبود تحرک، انعطاف پذیری، قدرت، سرعت راه رفتن و کیفیت زندگی مفید باشد.

در بهبود انعطاف‌پذیری و دامنه حرکت برای افرادی که سفتی عضلانی را تجربه می‌کنند، تکنیک‌های آرام‌سازی عمومی مانند تکان دادن ملایم برای کاهش تنش بیش از حد عضلانی یافت شده است. سایر تکنیک های موثر برای کاهش سفتی عضلانی عبارتند از حرکات چرخشی آهسته اندام‌ها و تنه، شروع ریتمیک، تنفس دیافراگمی و تکنیک‌های مدیتیشن می‌تواند مفید باشد. در مورد راه رفتن و پرداختن به چالش‌های مرتبط با بیماری مانند هیپوکینزی، حرکت دادن و کاهش حرکت بازو، فیزیوتراپیست‌ها استراتژی‌های مختلفی برای بهبود تحرک عملکردی دارند.

در مورد راه رفتن در طول برنامه‌های توانبخشی بر بهبود سرعت راه رفتن، طول گام و حرکت تنه و بازوها تمرکز دارد. تمرینات تقویتی باعث بهبود قدرت و عملکرد حرکتی برای افراد مبتلا به ضعف عضلانی اولیه و ضعف مربوط به عدم تحرک با پارکینسون خفیف تا متوسط نشان داده است. بنابراین، افراد مبتلا به پارکینسون در زمانی که توانایی دارند باید 45 دقیقه تا یک ساعت پس از مصرف داروها تمرینات را انجام دهند. تمرینات تنفس عمیق دیافراگمی در بهبود تحرک دیواره قفسه سینه و کاهش ظرفیت حیاتی با حالت خم شدن به جلو و اختلالات تنفسی در پارکینسون پیشرفته مفید است، همچنین تمرینات توانبخشی می‌تواند یبوست را بهبود بخشد.

گفتاردرمانی بهترین درمان برای اختلالات گفتاری وبلع مرتبط با پارکینسون است.  هدف کاردرمانی ارتقای سلامت و کیفیت زندگی از طریق کمک به افراد مبتلا به این بیماری برای مشارکت در درصد زیادی از فعالیت های زندگی روزمره است.

می‌خواهید بهترین خدمات توانبخشی را دریافت کنید؟

آیا به دنبال بهبودی در کیفیت زندگی خود هستید؟ با ما، بهترین خدمات توانبخشی را تجربه کنید. تیم ما از متخصصین و درمانگران مجرب با همراهی شما، به سرعت به هدفتان نزدیک خواهند شد. از امروز با ما همراه باشید و زندگی را با انرژی و امید پر کنید!

پیمایش به بالا
×

سلام!

برای گرفتن مشاوره رایگان کلیک کنید

×