افت فشار خون در پارکینسون

افت فشار خون در برخی افراد مبتلا به پارکینسون می‌تواند به عوامل مختلفی مرتبط باشد، از جمله مصرف داروهای ضد پارکینسونی، مشکلات عصبی، نشانگان اتونوم، یا عوارض جانبی عمل جراحی. اگر با این مشکل مواجه هستید، مهم است با پزشک خود مشورت کنید تا بهترین راهکارهای مدیریت را بررسی کنید.

مشکلات بلع پس از سکته مغزی

فهرست مطالب

اُفت فشار خون وضعیتی (Orthostatic hypotension) به نوع خاصی از اُفت فشار خون گفته می‌شود که وقتی از حالت نشسته یا درازکشیده به حالت ایستاده می‌روید اتفاق می‌افتد. برخی داروها (از جمله داروهای تجویز شده برای فشار خون بالا)، کم آبی بدن و شرایطی مانند ناراحتی‌های قلبی خطر وقوع چنین اُفت فشار خون را افزایش می‌دهند.

هنگامی که اُفت فشار خون وضعیتی مربوط به یک اختلال عصبی مانند بیماری پارکینسون باشد، به آن اُفت فشار خون وضعیتیِ عصبی (Neurogenic Orthostatic Hypotension) می‌گویند. آسیب ناشی از اختلالات سیستم عصبی از جمله پارکینسون می‌تواند منجر به عدم توانایی سیستم عصبی در ساخت یا آزادسازی نوراپی‌نفرین شود؛ ماده‌ای شیمیایی که عروق خونی را منقبض کرده و فشار خون را افزایش می‌دهد. در نتیجه عدم انقباض عروق، فشار خون کاهش یافته و باعث سرگیجه یا سبکیِ سر می‌شود.

اُفت فشار خون وضعیتی عصبی معمولاً کم‌تر توسط پزشک تشخیص داده می‌شود.  علل اصلی تشخیص این نوع از اُفت فشار خون نیز به این دلیل می‌باشد که افراد هنگام ایستادن علائمی از جمله سرگیجه یا سبکی سر را گزارش می‌کنند. سایر علائم اُفت فشار خون وضعیتی عصبی عبارتند از:

  • ضعف
  • دشواری در فکرکردن
  • سردرد
  • تاری دید

در مراحل اوّلیه ابتلا به پارکینسون، ممکن است به‌راحتی متوجه سرگیجه نشوید، اما احتمالاٌ اختلال در تفکّر یا مشکلات حافظه را تجربه کرده باشید.

مدیریت افت فشار خون وضعیتی عصبی

اگر هنگام ایستادن دچار سبکی سر شدید، این مورد را با پزشک خود مطرح کنید. از پزشک خود درخواست کنید تا برای غربالگری اُفت فشار خون وضعیتی عصبی به میزان یک بار در سال برای شما دستور آزمایش بنویسد. این آزمایش با اندازه‌گیری فشار خون در حالت خوابیده و سپس ایستاده انجام می‌شود. اُفت 20 واحد در عدد بالا (فشار خون سیستولیک) یا 10 واحد در عدد پایین (فشار خون دیاستولیک) نشان‌دهنده وجود اُفت فشار خون وضعیتی عصبی است.

اگر تشخیص اُفت فشار خون وضعیتی عصبی دریافت کردید، با پزشک خود در مورد کاهش یا حذف برخی داروها (مانند داروهای ضدّ فشار خون، داروهای کاهش‌دهنده فشار خون، و برخی داروهای دوپامینرژیک (داروهایی که بخش های تحت تاثیر دوپامین را در مغز تقویت می‌کنند) مشورت کنید.

سوالات متداول

مجموعه سیب‌نت خدمات کاردرمانی، گفتاردرمانی و فیزیوتراپی با الهام از برنامه‌های شخصی سازی شده، به افراد مبتلا به سکته مغزی، پارکینسون، ضایعه نخاعی، کودکان مبتلا به فلج مغزی(سی پی) و دیگر مشکلات و بیماری‌ها که نیازمند این خدمات باشند ارائه می‌دهد.

بله، تیم ما از پزشکان و درمانگران متخصص و مجرب در حوزه کاردرمانی،گفتاردرمانی و فیزیوتراپی بهره می‌برد. همکاری فعال با این تخصص‌ها، ما را قادر می‌سازد تا خدماتی با کیفیت و به روز را به مراجعین عزیز ارائه دهیم.

از طریق فرم‌هایی که در وب سایت مجموعه سیب‌نت طراحی شده است می توانید درخواست خود را ثبت کنید.

لینک فرم ثبت درخواست

هدف ما کمک به بهبود وضعیت شما می باشد در نتیجه ما با کیفیت ترین خدمات را با حداقل قیمت‌ها به شما ارائه خواهیم کرد و تلاش می‌کنیم در کمترین زمان به بهترین سطح بهبودی دست پیدا کنید. کارشناسان ما با بررسی وضعیت شما به صورت اختصاصی تعرفه دقیق جلسات را به شما اعلام خواهند کرد.

برای بهره‌مندی از حدمات مجموعه سیب‌نت مراحل زیر را دنبال کنید:

  • ابتدا فرم ثبت درخواست را در وبسایت ما پر کنید:  فرم ثبت درخواست
  • تیم ما با شما تماس می‌گیرند و نیازها و اهداف درمانی شما را ارزیابی کرده و درمانگران متناسب با نیاز شما انتخاب و به شما معرفی می‌شوند.
  • در جلسات درمانی،شما با متخصصین ماهمکاری می‌کنید و برنامه‌های توانبخشی خود را آغاز می‌کنید.
  • تداوم پشتیبانی و مراقبت‌های مداوم براساس نیازها و پیشرفت شما فراهم می‌شود.

ما همیشه در خدمت شما هستیم تا به شما در مسیر بهبود و بازیابی سلامتی، راهنمایی کینم.

در مجموعه سیب‌نت، تفاوت ما در رویکردشخصی سازی و مجوریت بر نیازهای هر فرد است. با تجربه ما در حوزه‌های کاردرمانی، گفتاردرمانی و فیزیوتراپی، ما نه تنها به بهبود حال حاضر مراجعین پرداخته، بلکه راهکارهای جهت ارتقا سطح آینده آنان را نیز ارائه می‌دهیم. همچنین، صرفه‌جویی در زمان، دسترسی آسان و برنامه‌های درمانی مطابق با آخرین دستاوردهای علمی از جمله ویژگی‌هایی است که مجموعه سیب‌نت را از سایر ارائه دهندگان خدمات توانبخشی مجزا می‌کند.

خدمات توانبخشی در منزل

می‌خواهید بهترین خدمات فیزیوتراپی را دریافت کنید؟

آیا به دنبال بهبودی در کیفیت زندگی خود هستید؟ با ما، بهترین خدمات توانبخشی را تجربه کنید. تیم ما از متخصصین و درمانگران مجرب با همراهی شما، به سرعت به هدفتان نزدیک خواهند شد. از امروز با ما همراه باشید و زندگی را با انرژی و امید پر کنید!

پیمایش به بالا
×

سلام!

برای گرفتن مشاوره رایگان کلیک کنید

×